Bootowalny pendrive

Temat stary jak świat ale mimo to wciąż aktualny i powielany miliony razy ale jednak wciąż aktualny a mianowicie kwestia stworzyć bootowalny  pendrive zarówno z systemem Windows jak i Linux. Płyty CD DVD powoli odchodzą już do historii,a większość nowych komputerów nie posiada już domyślnie napędu DVD zarówno jeżeli chodzi o nasze laptopy jak i komputery stacjonarne. Przy zakupie nowego sprzętu zarówno producenci jak i użytkownicy odchodzą od tego rozwiązania. Jak zatem poradzić sobie gdy chcemy mieć nasz system operacyjny na jakimś nośniku by w przypadku gdyby przyszło nam instalować system od nowa. Z pomocą przychodzą nam właśnie pendrivy, które z powodzeniem zastępują nam właśnie płyty.

Aby utworzyć bootowalny pendrive z pomocą przychodzą nam zarówno programy w tym przypadku do utworzenia użyjemy popularnego UltraIso, jak również  pomocą wiersza poleceń systemu Windows. Bootowalny pendrive może posłużyć nam zarówno jako źródło instalacji systemu Windows jak i dowolnego innego systemu operacyjnego np. Linux-a.

UltraIso :

Zaczynamy od uruchomienia programu.

Teraz klikamy Plik > Otwórz :

Bootowalny Pendrive

A następnie odszukujemy obraz płyty naszego systemu, wybieramy go zatwierdzając przyciskiem Otwórz :

Bootowalny Pendrive

Na poniższym screenie zawartość obrazy ISO :

Bootowalny Pendrive

Teraz możemy przejść do zapisu obrazu na pendrive. W tym celu klikamy Bootowalna > Zapisz obraz dysku :

Bootowalny Pendrive

Pojawia się nowe okno. W tym momencie należy pamiętać aby wybrać odpowiedni napęd USB aby przypadkiem nie sformatować jakiegoś innego, który aktualnie jest podpięty. Najlepiej sugerować się literami przy dysku. W tym okienku klikamy Zapisz :

Bootowalny Pendrive

Teraz wystarczy wpiąć pendrive do USB, ustawić w BIOS-ie kolejność bootowania tak aby USB było przed HDD. Najlepiej na 1 miejscu – tak dla pewności. Włączamy komputer i instalujemy.
Pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność i nie ponoszę odpowiedzialności za jakiekolwiek uszkodzenia wynikające z nieumiejętnego korzystania.

Tworzenie bootowalnego pendrvie za pomocą wiersza poleceń Windows :

Uruchamiamy wiersz poleceń w trybie administratora następnie wpisujemy po koleji :

diskpart (zostanie uruchomiony nasz program do tworzenia zarówno partycji jak i w naszym przypadku bootowalnego pendriva)
list disk
select disk 2 (UWAGA! Tutaj wpisujemy właściwy numer nośnika)
clean
create partition primary
active
format fs=fat32 quick
assign

Po wykonaniu powyższych czynności kopiujemy całą zawartość naszej płyty na pendrive i tak jak w poprzednim przypadku należy ustawić w BIOS-ie kolejność bootowania.

Przewiń do góry