poradniki

Bootowalny pendrive

wpis_header_img

Jak zrobić bootowalny pendrive to temat stary jak świat ale mimo to wciąż aktualny i powielany miliony razy ale jednak wciąż aktualny, a mianowicie kwestia jak stworzyć bootowalny  pendrive zarówno z systemem Windows jak i Linux. Płyty CD DVD powoli odchodzą już do historii, a większość nowych komputerów nie posiada już domyślnie napędu DVD zarówno jeżeli chodzi o nasze laptopy jak i komputery stacjonarne. Przy zakupie nowego sprzętu zarówno producenci jak i użytkownicy odchodzą od tego rozwiązania. Jak zatem poradzić sobie gdy chcemy mieć nasz system operacyjny na jakimś nośniku by w przypadku gdyby przyszło nam instalować system od nowa. Z pomocą przychodzi nam właśnie pendrive, które z powodzeniem zastępują nam właśnie płyty.

Jak zrobić bootowalny pendrive

Aby utworzyć bootowalny pendrive z pomocą przychodzą nam zarówno programy w tym przypadku do utworzenia użyjemy popularnego UltraIso, jak również  pomocą wiersza poleceń systemu Windows. Bootowalny pendrive może posłużyć nam zarówno jako źródło instalacji systemu Windows jak i dowolnego innego systemu operacyjnego np. Linux-a. Do tworzenia tworzenie bootowalnego pendrive możemy wykorzystać m.in :

UltraIso :

Zaczynamy od uruchomienia programu.

Teraz klikamy Plik > Otwórz :

bootowalny pendrive

A następnie odszukujemy obraz płyty naszego systemu, wybieramy go zatwierdzając przyciskiem Otwórz :

bootowalny pendrive

bootowalny pendrive

a poniższym screenie zawartość obrazy ISO :

bootowalny pendrive

Teraz możemy przejść do zapisu obrazu na pendrive. W tym celu klikamy Bootowalna > Zapisz obraz dysku :

bootowalny pendrive

Pojawia się nowe okno. W tym momencie należy pamiętać aby wybrać odpowiedni napęd USB aby przypadkiem nie sformatować jakiegoś innego, który aktualnie jest podpięty. Najlepiej sugerować się literami przy dysku.

Teraz wystarczy wpiąć pendrive do USB, ustawić w BIOS-ie kolejność bootowania tak aby USB było przed HDD. Najlepiej na 1 miejscu – tak dla pewności. Włączamy komputer i instalujemy.
Pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność i nie ponoszę odpowiedzialności za jakiekolwiek uszkodzenia wynikające z nieumiejętnego korzystania.

Tworzenie bootowalnego pendrvie za pomocą wiersza poleceń Windows :

Bootowalny pendrive możemy także zrobić za pomocą wiersza poleceń. Uruchamiamy wiersz poleceń w trybie administratora następnie wpisujemy po koleji :

diskpart (zostanie uruchomiony nasz program do tworzenia zarówno partycji jak i w naszym przypadku bootowalnego pendriva)
list disk
select disk 2 (UWAGA! Tutaj wpisujemy właściwy numer nośnika)
clean
create partition primary
active
format fs=fat32 quick
assign

Po wykonaniu powyższych czynności kopiujemy całą zawartość naszej płyty na pendrive i tak jak w poprzednim przypadku należy ustawić w BIOS-ie kolejność bootowania.

Scroll to Top
Skip to content