poradniki

Certyfikat SSL co to jest i dlaczego musisz go mieć

wpis_header_img

SSL (Secure Socket Layer) to protokół sieciowy wykorzystywany do zapewnienia wiarygodności domeny i bezpieczeństwa danych przesyłanych na stronach internetowych za pomocą szyfrowania całego połączenia. Certyfikat SSL zapewnia bezpieczeństwo szyfrowania danych przesyłanych między użytkownikiem na stronie a serwerem.

3 powody, dla których musimy wdrożyć certyfikat SSL na naszej stronie

  • Szyfrowanie danych – Certyfikat SSL szyfruje dane przesyłane przez użytkowników strony www, np. dane osobowe niezbędne do realizacji zamówienia w sklepie internetowym,
  • Poczucie bezpieczeństwa – internauta, ma pewność, że pozostawione przez niego dane są bezpieczne i poufne,
    Wiarygodność – w zależności od rodzaju certyfikat potwierdza wiarygodność domeny internetowej bądź też całej firmy,
  • Wpływ na CTR i konwersję – użytkownicy częściej klikają w wynikach organicznych w linki z protokołem HTTPS, a także cześciej pozostawiają dane, np. w formularzu kontaktowym.

Co to jest HTTPS i co ma wspólnego z certyfikatem SSL

HTTPS (ang.  Hypertext Transfer Protocol Secure) to bezpieczna wersja protokołu łączenia się ze stronami internetowymi. „S” na końcu oznacza secure, czyli bezpieczny. Strony internetowe zabezpiecza się za pomocą HTTPS po to by szyfrować komunikację czyli zapobiegać przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych oraz po to by zapewnić autentyczność dla źródła pochodzenia strony. HTTPS to poprostu szyfrowana wersja protokołu http, która szyfruje połączenie z wykorzystaniem protokołu SSL. Obecnie wykorzystuje się również protokół TLS będący rozwinięciem SSL. Dla protokołu http jest to port 80, zaś dla https 443.

Scroll to Top