poradniki

Instalacja Docker w środowisku Windows

wpis_header_img

Czym jest Docker i jak go zainstalować w środowisku Windows

Docker zastępuje wirtualizację przez stosowanie czegoś co nazywa się konteneryzacją. Konteneryzacja polega na tym, że umożliwia uruchomienie wskazanych procesów aplikacji w wydzielonych kontenerach, które z punktu widzenia aplikacji są odrębnymi instancjami środowiska uruchomieniowego. Każdy kontener posiada wydzielony obszar pamięci, odrębny interface sieciowy z własnym prywatnym adresem IP oraz wydzielony obszar na dysku, na którym znajduje się zainstalowany obraz systemu operacyjnego i wszystkich zależności / bibliotek potrzebnych do działania aplikacji.

Docker CE for Windows to natywna aplikacja przeznaczona dla Windows 10 w wersji Professional lub Enterprise , używa wirtualizacji Hyper-V . Umożliwia uruchamianie kontenerów dla Windowsa i dla Linuksa.

W celu instalacji na początek musimy zarejestrować się na Docker Store i pobrać dockera. Cały proces instalacji przebiega automatycznie więc nikt nie powinien mieć z tym problemu. Po wszystkim należy ponownie uruchomić komputer.
Na pulpicie klikamy ikonkę wieloryba i uruchamiamy dockera.

Teraz uruchom PowerShella lub linie poleceń (CMD) i już możesz wydawać polecenia dokerowi. Aby sprawdzić zainstalowaną wersję i czy wszystko jest ok wpisujemy

 docker version
Scroll to Top