poradniki

Meta description, czyli skuteczny opis strony internetowej

wpis_header_img

Meta decsription czyli opis strony to nic innego jak streszczenie zawartości naszej witryny. Wyświetla się on zaraz pod tytułem strony w wyszukiwarce i ma zachęcić użytkownika do wejścia na naszą stronę z ofertą , artykułem i wygenerować ruch.

Meta description to zaledwie dwie linijki tekstu ale jakże ważne. Długość tekstu powinna oscylować między 120 a 160 znaków wraz ze spacjami. Dlaczego tak mało ? Ponieważ wyświetlane jest w polu o wielkości 680 px na urządzeniach mobilnych oraz do 920 px na stacjonarnych.

Na meta desc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jeżeli chodzi o :

  • stronę główną
  • strony ofertowe, produkty, usługi
  • strony, które znajdują się w TOP 10 wyszukiwarki

Wpływ meta descriptiona na pozycjonowanie

Kilkanaście lat temu meta desc odgrywał kluczową rolę w czynnikach rankingowych Google. Zawartość słów kluczowych w opisie strony znacząco wpływał na pozycjonowanie strony internetowej podobnie jak znacznik title. W 2009 Google zmieniło zasady i meta description jak i meta keywords przestały być traktowane jako czynnik rankingowy.

Czy warto zatem przejmować się meta description ?

Dobrze napisany i atrakcyjny opis strony mimo, że nie wpływa na pozycje naszej strony w wyszukiwarce to generuje ruch. Zachęcający tekst zwiększa szanse na kliknięcie linku przez użytkownika. Dzięki temu rośnie nasz CTR ( Click Through Rate) czyli współczynnik klikalnośći, który to jest czynnikiem rankingowym.

Jaki powinien być meta desription ?

Pisząc opisy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na :

  • zwięzłość
  • wykorzystanie fraz kluczowych
  • rozwinięcie tytułu strony
  • wykorzystanie CTA

Właściwie przygotowane meta description, czyli takie, które zachęci internautów do wejścia na Twoją stronę. Warto zatem poświęcić czas na jego optymalizację i przemyślane przygotowanie. Nudny i źle przygotowany opis nie oddający zawartości strony zamiast zachęcić potencjalnego klienta do zapoznania się z naszą oferta może go odstraszyć i zniechęcić.

Scroll to Top