poradniki

Nowy czynnik rankingowy Google - Core Web Vitals

wpis_header_img

Google ogłosiło, że w 2021 roku planuje wprowadzenie aktualizacji nazywanej “Google Page Experience”, na postawie której a dokładniej wprowadzonych w niej czynników rankingowych będzie oceniać jak odbierana jest nasza strona internetowa przez użytkowników.
Warto mieć na uwadze to, że Google, w sytuacji, gdy badana strona internetowa będzie wyróżniać się na tle konkurencji bardzo wysoką jakością i wartością merytoryczną, braki w optymalizacji nie będą pełniły kluczowej roli przy tworzeniu rankingu.

Core Web Vitals jest zestawem narzędzi analitycznych, określających kondycję strony internetowej oraz pomagających badać jej użyteczność.
W chwili obecnej e jego skład wchodzą póki co oczywiście trzy wskaźniki: LCP, FID i CLS

LCP (ang. Largest Contentful Paint) – ładowanie strony

LCP mierzy czas renderowania największego elementu na stronie np. zdjęcie w sliderze.

FID (ang. First Input Delay) – interaktywność witryny

FID określa czas reakcji strony na interakcję użytkownika. Innymi słowy jak szybko załaduje się np. podstrona po wybraniu jej z naszego menu.

CLS (ang. Cumulative Layout Shift) – stabilność wizualna strony

CLS ma za zadanie sprawdzić stabilność wizualna naszej strony. Znów przedkładając to na prostszy język chodzi oto czy podczas ładowania strony są jakieś przesunięcia grafik, tekstów itp i w jakim stopniu są one szkodliwe chociażby poprzez możliwość kliknięcia nie w to co się chciało.

Scroll to Top