poradniki

Rodzaje systemów CMS

wpis_header_img

CMS, czyli Content Management System to system zarządzania treścią, który pozwala na dodawanie, usuwanie oraz modyfikowanie treści na stronie internetowej. Dotyczy to wszystkich elementów witryny internetowej tj. treści, obrazów czy też nowych podstron. System CMS jest dosyć prosty w obsłudze ale trzeba będzie poświęcić trochę czasu by opanować jego tajniki i nie wymaga do podstawowej obsługi znajomości HTML, CSS czy JavaScript.

Systemy CMS możemy podzielić na dwa rodzaje.
Pierwszy z nich i najbardziej popularny to system typu Open source taki jak Wordpress, Jooomla czy Drupal. Jest on dostepny do pobrania i zainstalowania a za darmo dlatego też każdy może z niego skorzystać. Znajdziemy do niego do niego masę pluginów i gotowych szablonów zarówno darmowych jak i płatnych, które nie ma co się oszukiwać dają większe możliwości.
Drugi rodzaj to autorski system zarządzania treścią. Za taka przyjemność musimy zapłacić i zazwyczaj nie mało ale dzięki temu dostajemy w pełni dostosowany do naszych potrzeb i wymagań system stworzony specjalnie pod nas. Tego typu rozwiązania wykorzystywane są przede wszystkim przy dużych projektach stron firmowych czy sklepach internetowych gdy ktoś potrzebuje czegoś więcej niż dostępne na rynku systemy Prestashop czy Wordpress WooCommerce.

Wybór systemu CMS zależy od naszych indywidualnych preferencji, każdy z nich ma swoje plusy i minusy więc ciężko jest jednoznacznie stwierdzić i ocenić , który jest lepszy a który gorszy.

WordPress

WordPress to zdecydowanie najczęściej wykorzystywany system z bardzo prostym oraz intuicyjnym CMS-em. posiada ogromny wybór szablonów graficznych, jak i bogatą paletę różnorodnych wtyczek, często też jest wykorzystywany pod sklepy internetowe.

Joomla!

Joomla! jest to podobno nieco bardziej skomplikowane rozwiązanie w porównaniu do WordPressa, jest to jednak kwestia indywidualna bo zdarzają się opinię że Joomla więc bardziej intuicyjna.

Quick.Cms

Quick.Cms to kolejny system typu open source, który nieco bardziej przypomina WordPressa. Wykorzystywany jest zarówno do tworzenia prostych stron www, jak i złożonych oraz bardzo rozbudowanych serwisów internetowych.

Drupal

Drupal to ostatni, ale wcale nie najsłabszy system spośród opisywanych. Ze względu na jego rozbudowaną funkcjonalność będzie idealnym rozwiązaniem przy tworzeniu zaawansowanych portali internetowych.

System CMS to doskonały sposób na to, by samodzielnie zarządzać swoją stroną internetową. Ogromną i chyba największą zaletą systemów CMS jest fakt, że nie potrzeba wiedzy technicznej, by móc edytować i modyfikować stronę oraz dodawać nowe treści. Oczywiście jeżeli posiadamy wiedzę i umiejętności JS, HTML czy CSS możemy sami tworzyć wtyczki, szablony itp a sam CMS służy nam wtedy jako panel administracyjny.

Scroll to Top