poradniki

Sandbox w Windows 10

wpis_header_img

Windows Sandbox to funkcja w Windows 10 i Windows 11, która umożliwia uruchamianie programów i plików w sposób bezpieczny. Innymi słowy umożliwia utworzenie odizolowanego od reszty systemu, tymczasowego środowiska wirtualnego. Daje nam to możliwość uruchomienie programu czy pliku, co do których mamy wątpliwości czy nie są w jakiś sposób zainfekowane i niebezpieczne i mogły by uszkodzić nasz system operacyjny. W Sandbox możemy także uruchamiać dowolne aplikacje niekoniecznie niebezpieczne ale i jeżeli chcemy coś np. protestować ale nie chcemy zmieniać bieżących ustawień systemu i nie potrzebujemy tworzyć maszyny wirtualnej bądź porostu nam się nie chce.Co bardzo ważne po zamknięciu okna Windows Sandbox wszystkie utworzone pliki są automatycznie kasowane i nie pozostają żadne ślady po tym, że w ogóle coś było robione.

Wymagania Windows Sandbox?

Aby skorzystać z narzędzia Windows Sandbox należy mieć komputer o następującej specyfikacji:

  • system Windows 10 Pro lub Enterprise w wersji Insider build 18305 lub nowszej,
  • architektura AMD64 i procesor z minimum 2 rdzeniami,
  • aktywowana obsługa wirtualizacji (w BIOS-ie),
  • przynajmniej 4 GB pamięci RAM i 1 GB miejsca na dysku.

Jak włączyć Windows Sandbox ?

Aby uruchomić Sandbox musimy znaleźć opcję “Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows”. Wystarczy wpisać w SearchBox tą frazę albo wejść w “Dodaj usuń programy” ew “Aplikacje i funkcje” i tam znajdziemy właśnie ” Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows”.
Na liście funkcji wyszukujemy i zaznaczamy “Piaskownica systemu Windows”

Uruchomienie Windows Sandbox

W menu start wyszukujemy Windows Sandbox i uruchamiamy nasza piaskownicę. Od teraz możemy dowolnie i bez obaw stosować dowolne aplikacje, programy, modyfikacje systemowe, a także podejrzane pliki bez obaw, że coś popsujemy i uszkodzimy system.

Scroll to Top